Kominki zasilane gazem są wygodne w obsłudze w porównaniu do kominków klasycznych. Zapalanie oraz gaszenie odbywa się za pośrednictwem pilota. Nie musimy także dokładać drewna ani wynosić popiołu. Kominek zasilany gazem jest podłączony do komina przewodami spalinowymi dwuściennymi inaczej zwanymi rurami typu „turbo”. Pomieszczenie, w którym ma stać kominek musi mieć kubaturę przynajmniej 8 m3. Kominki gazowe mogą posiadać przeszklenie płaskie, narożne, panoramiczne bądź też tunelowe czyli posiadać szybę z obu stron wkładu. Wkłady kominkowe mogą być zasilane gazem ziemnym bądź gazem z butli. W pomieszczeniach z kominkiem zasilanym gazem ziemnym kratka wywiewna musi być umieszczona pod sufitem. Natomiast w pomieszczeniach z kominkiem na płynny gaz kratka znajdować się powinna na dole przy podłodze powyżej poziomu gruntu. Kominek gazowy zapewnia dużo wyższe bezpieczeństwo, niż tradycyjny kominek na drewno lub biokominek. Palenisko jest na stałe oddzielone od pomieszczenia szybą a proces spalania jest pod kontrolą zautomatyzowanego sterownika.

W skład standardowego kominka gazowego wchodzą:

  • obudowa – najczęściej żeliwna;
  • palnik gazowy – przeznaczony do spalania gazu ziemnego lub płynnego, zaprojektowany i wykonany dla danego typu kominka i współpracujący z określoną imitacją paliwa;
  • imitacja paliwa (polana, szyszki lub kawałki węgla).


Palnik w kominkach gazowych ma specjalną konstrukcję, dzięki której płomienie wyglądają bardzo podobnie jak w palenisku kominka na drewno. Imitujące opał ceramiczne elementy są zrobione tak, aby jak najbardziej odzwierciedlały prawdziwe. Aby płomień w kominku gazowym wyglądał naturalnie bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ceramicznych elementów w palenisku. Dodatkowym plusem ceramicznych polan jest to, że żarzą się jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu palnika.

Innym produktem o zasilaniu gazowym są piecyki gazowe, które nie potrzebują zabudowy.

 


Przepisy budowlane mówią, że kominek gazowy musi być podłączony do sprawnie działającego komina, który powinien mieć wkład ze stali kwasoodpornej. Od tej zasady jest jednak odstępstwo - podłączenie do komina nie jest konieczne, jeśli zdecydujemy się na kominek z zamkniętą komorą spalania. Przy tego typu konstrukcji kominek nie jest bowiem połączony z kominem, tylko wyposażony w przewód powietrzno-spalinowy, wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę budynku. Za pomocą tego przewodu spaliny wyrzucane są poza budynek, zaś z zewnątrz pobierane jest powietrze potrzebne do spalania. Takie kominki są idealnym rozwiązaniem tam gdzie jest doprowadzony gaz ale nie ma komina.