Wkłady kominkowe

 

Wkłady kominkowe można generalnie podzielić na stalowo-szamotowe i żeliwne. Jeśli chodzi o podział ze względu na typ przeszklenia to istnieją wkłady płaskie, narożne, pryzmatyczne, półokrągłe, panoramiczne oraz vis-a-vis. Istnieje także podział ze względu na rodzaj paliwa: gazowe bądź na drewno. Jeżeli chodzi o połączenie oszczędności z naturalnym pięknem ognia godnym polecenia jest kominek na drewno. Dodatkowo dzięki zastosowaniu zamkniętej komory spalania wydajność energetyczna wkładu kominkowego wynosi 82%.

Wkłady kominkowe dzielą się także na wkłady powietrzne oraz wkłady kominkowe wodne. Wkłady powietrzne ogrzewają powietrze wewnątrz zabudowy, skąd ogrzane powietrze można dystrybuować do innych pomieszczeń. Takie rozwiązanie nosi nazwę DGP (dystrybucja gorącego powietrza). Tymczasem wkłady kominkowe wodne działają na zasadzie ogrzewania wody w otaczającym palenisko płaszczu wodnym, która trafia do instalacji centralnego ogrzewania.

Obecnie można znaleźć kominki powietrzne i wodne wielu producentów zarówno polskich jak i zagranicznych, m.in:

  • Arysto,
  • Spartherm,
  • EdilKamin,
  • Hitze,
  • Kobok,
  • KFD

Kominki o nowszej konstrukcji mają również przyłącze dopływu świeżego powietrza, a nawet regulowany szyber, który dozuje dopływ świeżego powietrza do wnętrza komory spalania. Wkłady stalowo-szamotowe znacznie przewyższają możliwościami tradycyjne wkłady żeliwne. W ich wnętrzu drewno spala się efektywniej, co daje większą sprawność, mniejszą ilość popiołów i czystszą szybę. W dodatku szamot długo utrzymuje ciepło. Dzięki temu nasz kominek grzeje jeszcze przez pewien czas po wygaśnięciu. Mniej się psują, gdyż bezpośrednio z ogniem styka się szamot, którego odporność termiczna jest wyższa, niż żeliwa. Płyty szamotowe nie ulegają uszkodzeniu pod wpływem nawet bardzo wysokiej temperatury. Są też odporne na szok termiczny. Zdarza się co prawda, że przy uderzeniu płyta szamotowa pęka, ale jej wymiana jest stosunkowo łatwa i niedroga.

Firma Omikron posiada w swojej ofercie wysokiej jakości wkłady kominkowe wielu krajowych i zagranicznych producentów.