Piece wolnostojące stały się bardzo popularne. Urządzenia te nadają się doskonale jako źródło ogrzewania do niewielkich powierzchni np.  do ogrzania jednej kondygnacji w budynku. Piece wolnostojące mogą być opalane drewnem, brykietem drzewnym, brykietem z węgla brunatnego jak również gazem.

Piece mogą ogrzewać powietrze lub wodę. W przypadku wyboru pieca z płaszczem wodnym główną wytyczną powinna być moc grzewcza płaszcza.

   

Bardzo dobrym rozwiązaniem są piece pelletowe. Obsługuje je zazwyczaj automatyka, która dba o ekologie i ekonomikę spalania. Do podłączenia spalin z pieca pelletowego potrzeby jest niewielkiej średnicy komin spalinowy bądź nawet wentylacyjny. W przypadku podłączenia do przewodu wentylacyjnego niezbędne jest odpowiednie jego przygotowanie. Poza tym to nie może być przewód przeznaczony do wentylowania, któregokolwiek z pomieszczeń a przewód wentylacyjny wolny/dodatkowy. Poza tym piece pelletowe mogą zostać podłączone przewodem koncentrycznym (dwuściennym) poprowadzonym przez ścianę na zewnątrz budynku. W tym przypadku komin tradycyjny nie jest nam potrzebny. Taka możliwość instalacji pozwala na niewielkie ograniczenia a co za tym idzie na możliwość instalowania ich w mieszkaniach.

Szeroka oferta stylistyczna modeli – stal, ceramika, kamień, Szkło – powoduje, że każdy znajdzie urządzenie odpowiednie do miejsca.

Kominki wolnostojące czeskiej firmy ABX, które na rynku Niemieckim oferowane są pod marką Oranier odznaczają się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, estetycznym designem i dopracowanym wykonaniem. Stalowo-szamotowa konstrukcja zapewnia długą żywotność a przemyślane rozwiązania technologiczne paleniska zapewniają wysoką wydajność. W standardzie modele posiadają rozwiązania jak doprowadzenie zewnętrznego powietrza, kurtynę powietrzną oraz dopalanie spalin. 

Innym wartym uwagi producentem jest duńska firma Aduro. Piece Aduro to nowoczesne urządzenia o starannym wykonaniu i unikalnym wyglądzie. Dzięki wyposażeniu w autorski system kontroli dopływu powietrza do spalania (Aduro-tronic) piece kominkowe Aduro odznaczają się niezwykle dużą efektywnością spalania (powyżej 80%) oraz pozwalają długo cieszyć się niezabrudzoną szybą. Oznacza to również znaczną oszczędność w zużyciu drewna - nawet do 40%. Kominki wolnostojące Aduro spełniają najbardziej restrykcyjne europejskie normy ochrony środowiska: Ecolabel/Swan, DIN-plus, CE, EN13240, Sintef. Kominki wolnostojące Aduro posiadają 5-cio letnią gwarancję producenta.